Freelance Web, SEO | PHP, PDO, MYSQL Uygulamaları

Günlük hayatta internette birçok web sitesinde gezerek çeşitli web uygulamaları ile karşılaşmış olmanız muhtemeldir. Kullanıcı deneyimi bu konuda önemli bir sistem olmaktadır. Bilgisayar ile kullanıcı arasındaki etkileşim ne kadar kaliteli olur ise kullanıcı bir sitede o kadar güzel ve uzun bir vakit geçirir. Bu bağlamda UI HTML, CSS, JS dilleri ile bir web tasarım yapılmasını sağlarken UX ise daha fazlasını sunar.

Freelance Web, SEO | PHP, PDO, MYSQL Uygulamaları UI yani kullanıcı arayüzü, bir web sitesinin renkleri, teması, görünümü, grafiksel ögeleri ve yazıları gibi çeşitli objelerin yer aldığı bir sistem. UX yani kullanıcı deneyimi ise kullanıcının bir web sitesindeki deneyimini, yaşadığı duyguları ifade eder. Bilgisayar ile kullanıcı arasındaki ilişki ve kullanıcıya gösterilen içerikler bu bağlamda önemli bir yer kazanmaktadır. Yapay zeka da işin içine girerek kullanıcıya daha iyi öneriler sunar. UX ile birlikte web sitesinde interaktif tasarımlar, kullanıcı hakkında daha fazla bilgiye sahip olma, kullanıcının sevdiği şeyleri ön plana çıkarma gibi özellikler yer alır.

PHP, PDO ve MySQL bu alanda kullanılan en popüler diller arasında yer alır. PHP’nin HTML, CSS ve JS’ye göre farkını şöyle açıklayabiliriz: HTML bir web sitesinin iskeleti, CSS tasarımı, JS dinamik ve etkileşimli hale gelmesini sağlar. PHP ise bir web sitesinin kullanıcılar tarafından veri alışverişi olmasında önemli bir rol oynar. PDO ise MySQL, SQLite, MS SQL, Oracle gibi çeşitli veritabanlarını kullanarak güvenli bir veritabanı yönetimi sağlar. MySQL ise bir veritabanı sistemidir. Kullanıcılardan aktarılan veriler bu alanlarda depolanır ve buradan çekilir. Bir web sitesinde okunan blog yazıları veritabanında yer alır. Firma, bu konuda veritabanı sızıntısı olmaması adına güvenli bir yazılım için açıkları kapatarak ilerler.